Jura (Org), 2022-06-14 07:22:26
Asi máte pravdu. Triviální to není, ale to ani tato ifra neměla být. Ale podle výsledků, kdy ji přes 90 procent týmů vylutí a skoro polovina z nich bez nápovědy, to asi zas tak těké nebylo :-) Jak jsem psal, nevadí mi vyzkouet třeba jeden ze 2-3 způsobů, to k ifrování patří a má to tak být. Pokud by lo o nějaké překlápění, zrcadlení, apod., to by se mi nelíbilo, protoe tam právě rychle narůstá počet moností. A jen poznámka - nevylutit ifru kvůli tomu, e člověk nevyzkouel jeden z několika postupů (zvlátě u ifer, kde je to jen jeden krok z několika), se nám stává naprosto běně a bereme to tak, e to k ifrovacím hrám také patří. Jinak by to byla nuda :-)
Petr (O.H.L.A.), 2022-06-13 16:21:24
Juro, mně se ta ifra líbí a taky jsem ji pochválil v diskusi, ale to čtení mříky fakt není triviální. Zaprvé ten standard je opravdu u dost ustálený (alespoň neformálně) a pokud není dodren, tak se s mříkou dají dělat ledasjaké věci, např. převracet zrcadlově, rozsévat znaky místo sbírání, atd. (a vechny u byly na některých krutých ifrovačkách pouity). Tahle ifra je mříka s lichým počtem polí, co je slabé, čte se "naopak", co je nepřímočaré a tajenka vyjde dost zhulená, co doopravdy nepřidá. Minutí mezitajenky je chyba, kterou bereme na sebe, ale mříku jsme točili u daleko předtím a nic jsme nevytočili. Tady jsem s Vakem v tom, e mít hotový celý postup a ztroskotat na tom, e nevyzkouíme postup, který je podle nás míň standardní, je blbý pocit.
Jura (Org), 2022-06-13 13:25:06
Také nemám rád, kdy se musí zkouet pořád "rovnocenné" monosti, navíc, pokud se jejich počet postupně násobí a násobí ... Ale tady byly monosti v podstatě dvě, co bych asi i jako hráč akceptoval. Zvlá u mříky, kde mám tak nějak zaité, e kdy to nejde jedním, tak musím zkusit ten druhý způsob.
Aktualizovat manuál TMOU jistě lze, ale nevím, jak pak zajistit, aby se dle něj řídili organizátoři her. Někteří z nich určitě nepovaují ifry z TMOU za etalon hezkých a elegantních ifer, někteří o něm neví apod., některé ifry vyadují poruení nějakých pravidel, atd. :-)
Vaek (Katastrof technik), 2022-06-13 13:16:11
Tak to odpovídá, já začal chodit na ifrovačky před 6 lety. Obecně jsem pro to, aby standardy existovaly manuální zkouení více variant stejného principu mě na lutění baví ze veho nejmíň. Asi mi nezbývá ne podporovat ideu vytvoření aktualizovaného Manuálu TMOU :)
Jura (Org), 2022-06-13 12:27:01
Ahoj,
nevím o tom, e by toto bylo nějak kodifikováno. Vcelku běně se vyskytují obě varianty, tedy točení mříkou i točení podkladem. Jsou to dvě varianty, a lze je vyzkouet. Obecně byl celkem dost problém ifru zkonstruovat. Aby 24 písmenná tajenka byla z 8 znaků, v platném sudoku a s platnou mříkou, se nepovede úplně napoprvé.
Pro mě, jakoto organizátora, asi nejvíce vypovídá o lutitelnosti počet týmů, je ifru musely "deadnout", co byly dva. Počítali jsme s více :-) Z toho bych vyvodil, e zkusit dva typy rotace mříkou by pro týmy nemělo být překákou k dolutění.
Dominik (voy-a-ger), 2022-06-13 11:13:46
Kdy budu spoléhat čistě subjektivně na mou pamě a vzpomenu na mé ifrovací začátky, tak myslím, e cca před 10 lety nebyl standard ifrovací mříky na ifrovačkách vůbec jednotný a jedou se točilo mříkou, podruhé ifrou... Tak před 5-7 lety se to víceméně ustálilo na točení mříkou, tj. mladí orgové ifrovaček jednoznačně upřednostní tuto variantu, ale asi by se měly zkouet varianty obě, zvlá pokud větina orgů začínala chodit na ifrovačky (i je organizovat) v dobách ifrovacího pravěku.
Vaek (Katastrof technik), 2022-06-13 10:12:21
Pěkná ifra, a na to, e v ní ifrovací mříka funguje nestandardně ve vaem provedení se točí podkladem proti směru hodinových ručiček, ale mám za to, e standard je točit mříkou (děravým papírem) po směru hodinových ručiček. Po 40 minutách jsme měli AOIDTAMD MDDODRIM DTCACMCR, pak nám nápověda potvrdila správný postup, ale nebyli jsme dost autističtí, abychom řeení vyskreblili, take jsme nakonec deadovali.
Jestli se s tím standardem pletu, tak mě prosím opravte udělal jsem si cca 15minutovou reeri a nael 6 datapointů, z nich 5 podporuje můj standard [1] a 1 vá [2].
(1)
první dva výsledky na googlu po dotazu "ifrovací mříka":
https://cs.wikipedia.org/wiki/ifrovac%C3%AD_mř%C3%ADka#Transpozičn%C3%AD_ifrován%C3%AD
http://www.shaman.cz/sifrovani/sifrovaci-mrizka.htm
první dva výsledky na googlu po dotazu "turning grille":
https://en.wikipedia.org/wiki/Grille_(cryptography)#Turning_grilles
https://www.youtube.com/watch?v=AeSET9PvW7A
pouití ifrovací mříky na TMOU 22 (ifra 11):
https://www.tmou.cz/22/page/puzzles
(2)
Manuál TMOU (str. 11):
https://archiv.tmou.cz/_media/archiv/tmou_manual.pdf